Jak vybrat dětskou bundu nebo kabát?

Hledáte pro své dítě nejteplejší kousek v jeho šatníku nebo lehkou sportovní bundu na společné rodinné výlety? Dobrá zpráva! Už nemusíte absolvovat zdlouhavé nakupování a zkoušení jednotlivých modelů. U nás najdete vše na jednom místě a snadno pomocí filtrů vyberete padnoucí a slušivý kabátek na jakoukoliv příležitost.

Dětské zimní bundy vybírejte o něco větší, aby se dítěti pod ně vešla mikina nebo svetr

Na jaké období

Zimní bundy

Nejdřív je moc horko, potom zase zima… jak najít ideální bundu na mrazivé dny? Nejlépe uděláte, pokud dítěti pořídíte alespoň dvě zimní bundy, nebo třeba jeden kabátek a jednu bundu. Do školy vám vystačí i prošívaný kabátek nebo parka, ale na zasněžená dobrodružství na horách hledejte funkční zateplené kousky se sněžným pásem. Na levnějších bundách najdete nepromokavý zátěr. Ten sice zabrání promoknutí, za to se v něm dítě po delším dovádění venku může zapařovat. Oproti tomu membrána kromě toho, že nepromokne, ještě krásně dýchá.

Lehké letní bundy

Balíte dítěti na prázdniny a poslední, co zbývá z táborového seznamu vyškrtnout, je letní bunda? Tu můžete vyřešit teplejším přechodovým modelem, který ovšem není tak skladný a dítě si ho na celodeňák do batůžku spíše nepřibalí. Raději ho vybavte lehkou větrovkou. Malý cestovatel v ní neprochladne a pokud bude větší zima, vždy si pod ní bude moci obléknout mikinu nebo tričko s dlouhým rukávem.

Přechodové bundy

Ani na podzim při sbírání kaštanů nebo v chladném předjaří vašemu dítěti nejspíš teplý svetr nestačí. Na tato přechodová období sáhněte po jarní nebo podzimní bundě. Vybírejte takové modely, které jsou nepromokavé. Vás tak na výletě nezaskočí ani déšť, ani silnější vítr. Pro svou odolnost a prodyšnost je na takové období oblíbená softshellová bunda. Tu unosí dítě klidně po celý rok, pokud bude zrovna mírnější zima.

U sportovních bund si obzvlášť kontrolujte jejich prodyšnost

Materiál

Syntetika

Při výběru se většinou setkáte s umělými materiály jako polyester, polyamid často s příměsí elastanu. U těchto bund si dále kontrolujte další vychytávky v podobě membrán a funkčních zátěrů. Jedině ty zajistí dostatečnou nepromokavost a odolnost. Bundy z těchto materiálů rychle schnou, odolají i nadměrné vlhkosti a dobře se udržují. Vždy se ale řiďte pracími pokyny na cedulkách, aby po čase vlákna neztrácela své termoizolační vlastnosti.

Izolačními schopnostmi a nízkou hmotností vynikají péřové bundy. Ty však patří k nejdražším kouskům určeným do hor a pro náročnější venkovní aktivity.

Z polyesteru se vyrábí také univerzální šusťákovky, které dítě oblékne na venkovní trénink, ale i do batohu na výlet. Tyto bundičky téměř nic neváží a rychle schnou.

Softshell

Spíše než na svah a do mrazu hledáte lehčí bundu na dětské venkovní radovánky nebo jiné sportovní aktivity? Sáhněte po softshellu. Dítě se v takové bundičce bude moci dobře hýbat, nic ho nebude omezovat v pohybu, a jako bonus jen tak nepromokne. Při celodenním dovádění by se ani ten největší neposeda neměl zbytečně zapařovat, protože je softshellový materiál dostatečný prodyšný.

Hustě tkaný softshellový materiál vykazuje vysoký stupeň prodyšnosti a voděodpudivosti

Maminky dále ocení jeho mechanickou odolnost. Ať bude dítko prolézat mezi keři na zahradě nebo pobíhat po lese, nebude se domů vracet s děravými rukávy. Tento materiál totiž něco vydrží!

Zobrazit více

Softshellové bundy se dále rozdělují na membránové a tkané. Výhodou membrány je větší odolnost proti větru i dešti. Po delším čase stráveném venku se však může vaše dítko začít zapařovat. Oproti tomu tkaný softshell bude pohodlnější: je lehký, pružný a pevný. Co do funkčnosti za membránovým modelem lehce zaostává.

Fleece

Bundy známější jako flísovky pořídíte dítěti buď samostatně, nebo je najdete v odnímatelné vnitřní vrstvě zimní bundy. Skvěle se hodí na přechodové proměnlivé období. Rychle schnou, nositele drží v suchu a jsou velmi příjemné na dotek. Při větším chladu už ale mohou profukovat a dítěti tak nemusí stačit.

Jak vybrat velikost

Většina značek používá své vlastní velikostní tabulky, které se vždy nemusí vzájemně shodovat. Před nákupem proto změřte míry dítěte následujícím způsobem:

  • K měření budete potřebovat krejčovský metr, případně provázek a pravítko. Tam, kde se provázek setká se svým koncem, udělejte značku a vzdálenost změřte na pravítku.
  • Dítěti přeměřte obvod hrudníku, pasu a délku paže. Zkontrolujte také, jestli od poslední měření nevyrostlo do výšky.
  • K tomu počítejte navíc s případnou spodní vrstvou. Pořizujete softshellovou bundu? Pod tu dítěti obvykle stačí funkční tričko nebo rolák, můžete tak počítat s minimálními rozměry navíc. Pokud jste ale zvyklí spíše vrstvit, připočtěte také pár centimetrů k dobru na huňatý svetr.
  • Hodnoty poté srovnejte s velikostní tabulkou dané značky. Níže naleznete pouze orientační rozdělení.
Velikost Výška dítěte (cm) Obvod hrudníku (cm) Obvod pasu (cm)
98 93–98 56–57 53–54
104 99–104 57–58 55–56
110 105–111 58–59 56–57
116 112–116 59–60 57–58
122 117–122 61–62 58–59
128 123–128 63–63 59–60
134 129–134 65–66 60–61
140 135–140 67–68 61–62
146 141–146 74–76 65–67
152 147–152 77–79 68–70
158 153–158 80–82 71–73
164 159–164 83–85 74–76

S nelibostí se zbavujete dalšího kousku, ze kterého dítě vyrostlo? Nebojte se nakoupit větší velikost. Předtím si ale zkontrolujte některé detaily jako například zakončení rukávu. V takovém případě spíše využijete zápěstí se stahovacím páskem, kterým snadněji přizpůsobíte velikost.

Důležité parametry

Vodní sloupec

Důležité je, aby vybraná bunda udržela vaše dítě v suchu alespoň při kratším dešti, a aby dobře dýchala. Vždy tak ruku v ruce kontrolujte voděodolnost a prodyšnost. Voděodolnost, tedy vodní sloupec, se udává v milimetrech a označuje množství vody, kterému je bunda schopna odolat. Čím vyšší číslo, tím větší voděodolnost. Pod označením nepromokavé bundy hledejte ty s vodním sloupcem od 2000 mm. Na lyžování dítěti postačí modely do 5000 mm.

Voděoolnost ovlivňují i další doplňky bundy jako YKK zipy, podlepené švy a odvětrávání.

Prodyšnost a paropropustnost

Prodyšnost a paropropustnost zajistí, že vaše dítě venku neprochladne. Čím méně je totiž bunda prodyšná, tím rychleji se v ní člověk zapotí a snáze prochladne.

Prodyšnost

Prodyšnost najdete pod označením RET. Označuje odolnost proti permanentnímu odpařování vlhkosti. Čím menší číslo, tím snadněji bunda dýchá. Pokud vybíráte sportovní bundu pro dítě například na zimní soustředění, hodnota RET by měla být menší než 6.

Paropropustnost

Paropropustnost znamená schopnost bundy propustit vodní páry. Její hodnoty se udávají v g/m²/24 hod. (kolik vlhkosti v gramech propustí 1 m² za den, přičemž čím vyšší hodnota, tím lépe bunda dýchá). Na zmiňovaném zimním soustředění by potom vašemu dítěti měla stačit bunda s hodnotami okolo 16 000 g/m²/24 hod.

U dětských bund se spíše upřednostňuje kombinace většího vodního sloupce a menší prodyšnost

Na co se dále zaměřit

Speciální vlastnosti

  • Funkční bundy - tyto modely jsou vybaveny speciální povrchovou i vnitřní úpravou, která odolává náročnějším povětrnostním podmínkám i pocení. Funkčnost dále podpoří membrány a zátěry.
  • Gore-Tex membrána - toto zpracování smí používat pouze takové značky, jejichž výrobky splňují vysoké normy. Membrána z fluoropolymeru vázaná na nylon nebo polyester je maximálně nepropustná a zároveň dostatečně vzdušná. Dítě tak bude i při té nejdivočejší hře v suchu a teple.
  • Oboustranné bundy - dvě možnosti nošení, často rozdílná barva či prošívání na vnitřní a vnější straně.
  • Sněhový pás - praktická ochrana nejen pro lyžařské bundy. Děti se tak domů nevrátí s promočeným prádlem, do kterého vnikl při stavění sněhuláka sníh.
  • Kapuce - neměla by chybět u žádné zimní ani přechodové bundy, chrání hlavu a krk před větrem i sněhem.
  • Vnitřní elastický rukáv - i když děti vybavíte rukavicemi, stejně jim nějaký ten sníh vnikne pod rukáv. Tato ochrana obvykle s průstřihem na palec této mrazivé návštěvě zamezí.
  • YKK zipy - funkční certifikované zipy podpoří vyšší voděodolnost bundy.
  • Podlepené švy - předchází provlhnutí a podpoří voděodolnou úpravu.
  • Reflexní prvky - dítě bude dobře vidět i v mlze a sychravém počasí.
  • Sbalitelná - skvělá volba třeba na tábor nebo celodenní výlet. Dítě si bundu jednoduše zabalí buď přímo do kapsy, integrované taštičky nebo do kapuce.

Barvy a vzory

Barevné zpracování vybírejte ideálně společně s dětmi. Dívky často více řeší, co si oblečou. Rády sáhnou po růžových, fialových a různě vzorovaných kouscích, třeba s květinami nebo veselými proužky. Chlapci spíše koukají, kdy už budou moci vyběhnout ven a vzory je tolik nezajímají. Většinou unosí modré, zelené nebo třeba kostkované kousky.

5 tipů na správnou údržbu

Při praní i další údržbě se především řiďte informacemi na cedulce. Každá bunda snese jinou teplotu i zacházení.

  1. Většinu funkčních bund je třeba prát na šetrný program. Teplota praní by neměla stoupnout nad 40 °C.
  2. Na bundy s membránou, softshellem i vlnou nepoužívejte aviváž. Ta by mohla narušit strukturu oděvu a negativně ovlivnit jeho funkčnost.
  3. Velmi zašpiněné kousky předperte v ruce a nechte působit prací gel či odstraňovač skvrn alespoň 20 minut.
  4. Před praním vyprázdněte všechny kapsy.
  5. Fleecové bundy perte pravidelně při zpozorování stop prachu nebo mastnoty. Ty narušují celkovou funkčnost materiálu.